Sajnos nem mondhatjuk el, hogy az idei év termése problémamentes lenne.
RészletekA szakmai lapokat olvasgatva, szomorúan konstatáltam, hogy Magyarországon az egy főre jutó éves borfogyasztás közel tíz év alatt 33 literről 23 literre csökkent. Egy másik tendencia – és ez már a saját tapasztalatom – hogy az összes fogyasztáson belül a fehérbor aránya az utóbbi években megnőtt a vörös rovására, főleg a nyári időszakban. Kereshetjük a két tendencia okait, de talán az lenne a fontosabb, hogy ezeket a folyamatokat megállítsuk, esetleg visszafordítsuk, hiszen Kőszegen 70 % a kékszőlők aránya.
Amint ezen gondolkodtam, eszembe jutott a borral kapcsolatos nagyszerű találmány a fröccs vagy spricc. Jó lenne, ha a fröccsözés műfaja újra közkedveltté válna. A fröccsözéssel kapcsolatban a mai napig sok tévhit, kétely él az emberekben. Illik-e fröccsözni, elég elegáns-e, miből érdemes, mik az arányok?
A fröccs magyar ital, ez nem kétséges! Hungarikum! Annyira, hogy 2013-ban bekerült a Magyar Értéktárba. Akkor legyünk rá büszkék és ne szégyelljük! Híres költőinket is megihlette. Krúdy azt írta róla, hogy „a víz megnevetteti a bort”. Vörösmarty, aki a fröccs kifejezést kitalálta ezt írja Fóti dal című versében: „Fölfelé megy a borban a gyöngy, jól teszi…”
A fröccs egy nagyszerű, igazán élvezetes szomjoltó ital. Bárhol bármikor jóleshet – az év bármely szakában. Ha ezt az italt fogyasztjuk a dehidratációnak fittyet hányhatunk, víz- és ionháztartásunk rendben lesz, s az agyműködésünk sem tompul el.
Miből érdemes készíteni? Azt le kell szögezni, hogy csakis kiváló borból lesz jó fröccs. Akár vörös, akár fehér a bor. A köztudatban a fehér és a rozé fröccs jobban elfogadott, a vörös fröccs kevésbé. Attól, hogy egy italnak vörös színe van, miért ne lehetne fröccsözni vele? Nem mindegy azonban, hogy milyen bort választunk. Akár fehér akár vörösborból készítjük a fröccsöt, a bor legyen száraz vagy félszáraz, friss, üde, reduktív, könnyed. Ne legyen testes és ne legyen hordós érlelésű. Tanninszegény vörösbort válasszunk, amilyen a kőszegi Blauburger vagy egy könnyedebb kőszegi Kékfrankos.
Ásványvíz vagy szódavíz? Eredetileg szódavízből készült az első fröccs Fáy András pincéjében Jedlik Ányos által. A szódavíz semleges ízű, az ásványvíznek sajátos aromája van, ami kihat a fröccsre. Ha nincs más, akkor alacsony iontartalmú ásványvizet válasszunk, de mindenképpen szénsavasat. A szénsav felfrissíti a bort, felszabadítja az íz és illatjegyeket, és egyébként meggyorsítja az alkohol felszívódását.
Arányok! Számtalan fröccsfajta létezik. Ízlés kérdése, hogy ki milyen arányban elegyíti a két komponenst. Ha azt szeretnénk, hogy a bor íze domináljon, akkor több bort tegyünk bele, ha pedig könnyedebb, frissítő italt szeretnénk készíteni, akkor több szódavizet használjunk a fröccs elkészítéséhez.
Összefoglalva ennek a nagyszerű, élvezetes italnak az előnyeit elmondhatjuk, hogy ebben is érvényesülnek a bor egészségre jótékony hatásai, alkoholtartalma enyhébb, állandó folyadékpótlást biztosít, kalóriatartalma alacsonyabb. Talán Márai Sándor fogalmazta meg legtömörebben a fröccs lényegét:„S a magyar, mikor feltalálta ezt a csodálatos bölcs és óvatos vegyüléket, mely elég tömény ahhoz, hogy sarkalja a borozgató képzelőerejét, s ugyanakkor eléggé szelídített, hogy ne ártson a nemesebb szerveknek, mély élettapasztalatról tett tanúbizonyságot.